HOCHEI: Rolul lui Nieto în meciul Sharks-Canucks, scor 6-2

hochei canuks

VANCOUVER, British Columbia – Matt Nieto a înscris două goluri și a reușit să ofere două pase de gol pentru a-i duce pe San Jose Sharks la victoria 6-2 împotriva Vancouver Canucks ieri seară. Chris Tierney, Melker Karlsson, Logan Couture și Marc-Edouard Vlasic au marcat, de asemenea, pentru San Jose Sharks, după un 4-0 pe teren propriu, luni, împotriva Montreal. Sharks au câștigat 7 meciuri consecutive în Vancouver, inclusiv în postsezon.

Antti Niemi a reușit 26 de salvări pentru San Jose.

Henrik Sedin a marcat ambele goluri pentru Vancouver, care se află pe poziția a doua în Pacific Division, la 3 puncte în fața celor de la San Jose, Los Angeles și Calgary.

Jacob Markstrom, marcatorul celor de la Canucks, a avut parte de o întoarcere dură în NHL. El a primit 3 goluri din 4 șuturi înainte de a fi scos de antrenor din meci în prima perioadă. Markstom a avut debutul în acest sezon, după ce starterul Ryan Miller este accidentat și Eddie Lack se odihnește după cele 10 goluri marcate în ultimele 2 meciuri.

Cum a decurs meciul

La primul șut al celor de la Sharks, la doar trei minute de la începutul meciului, Tierney a recuperat un atac al celor de la Canucks în zona Vancouver și a trimis pucul peste umărul lui Markstrom.

Karlsoon a marcat la al doilea șut din meci al celor de la San Jose Sharks, atunci când a trimis puck-ul în poarta adversarilor la minutul 7:18.

Couture, după niște pase cu Nieto, a reușit 27 secunde mai târziu să oprească atacul lui Markstrom, iar Lack a terminat cu 23 salvări și 24 șuturi.

Cei de la Canucks Vancouver au pus un punct pe tabelă la un minut după ce a început perioada a doua, cu un power play. Daniel Sedin a trimis o pasă cu spatele către fratele său geamăn, Henrik Sedin, care a marcat al 14-lea gol al sezonului. A fost punctul cu numărul 900 din cariera sa în NHL.

Frații Sedins au reușit din nou niște pase la minutul 9:12 al perioadei a doua, atunci când Daniel l-a prins pe Henrik cu o pasă frumoasă și căpitanul lui Vancouver a convertit acea secundă a jocului pentru a obține avantaj – cu scorul 3-2.

Finalul meciului

Cei de la Sharks au readus avantajul de două goluri la minutul 11:45, atunci când Patrick Marleau i-a luat pucul lui Daniel Sedin și l-a trimis în față, acolo unde Nieto l-a trimis direct în plasă, pe lângă Lack.

Vancouver a terminat perioada cu un avantaj extins de 5 contra 3, dar nu a putut fructifica. Nieto și Vlasic au marcat amândoi cu poarta goală în ultimele 3 minute, pentru a obține o victorie clară.

Notă: Zack Kassian nu a putut fi prezent la acest meci din cauza gripei. Starul NBA, Steve Nash, este și el accidentat.

Lăsați un comentariu

ACEASTA VESTE AR PUTEA FI DE INTERES PENTRU TINE

• 185x142
    Filmul finalei Australian Open 2018: Cum
    Așteptarea dureroasă a Carolinei Wozniacki s-a încheiat după ce domnișoara de onoare din tenis a reușit să câștige la Australian Open 2018. Superstarul danez este pe punctul de a se clasa pe primul loc după ce a învins-o pe Simona Halep într-una ... citeste mai mult
  • 185x142
    Miza e primul loc la Australian Open pen
    MELBOURNE, Australia (AP) - Pentru a doua oară în turneu, Simona Halep s-a confruntat cu puncte de meci și a știut că o greșeală ar însemna o ieșire din Australian Open și pierderea probabilă a primului loc în clasament. Pentru a doua oară în m... citeste mai mult
  • 185x142
    Programul Australian Open: Simona Halep
    Organizatorii de la Australian Open 2018 au anunțat programul pentru sâmbătă al turneului de la Melbourne, iar meciul care ne interesează este cel al Simonei Halep! Jucătoarea de 26 ani, aflată pe locul 1 WTA, va juca vineri spre sâmbătă noap... citeste mai mult