TENIS: Simona Halep merge spre semifinale la Australian Open

simona halep australian open

Simona Halep are drum liber spre rundele din semifinale la Australian Open. Românca a scăpat de trei dintre cele mai bune adversare.

Simona Halep a reușit noaptea trecută calificarea în turul 2 din cadrul Australian Open. Românca a învins-o pe Karin Knapp în 2 seturi, cu scor 6-3, 6-2, iar veștile bune au continuat de pe celelalte terenuri.

Jucătoarea româncă de tenis a scăpat de Sabine Lisicki, fost finalistă de la Wimbledon, o jucătoare completă, recunoscută pentru calibrul său în meciurile cu adversarele de top. Simona ar fi putut juca cu Sabine Lisicki în turul 3, însă nemțoaica a fost scoasă din competiție de Mladenovici, scor 6-4, 4-6 și 2-6.

Marea surpriză de azi noapte

În orice caz, cea mai mare surpriză de noaptea trecută a venit de la Lucie Hradecka – o jucătoare de tenis din Ceha care a învins-o pe Ana Ivanovici, cea mai bună adversară din partea de tablou a româncei. Cele două s-ar fi întâlnit în sferturi la Australian Open, însă sârboaica s-a pierdut după primul set, pierdut categoric cu scorul de 6-1.

Ea a mai câștigat 5 game-uri în următoarele 2 manșe și a fost scoasă din joc de la primul tur.

Cea de-a treia potențială adversară puternică eliminată aseară este Anastasia Pavlyuchenkova, cu care Simona Halep ar fi putut juca în optimi. Rusoaica a fost învinsă de belgianca Wickmayer, scor 6-4, 3-6, 3-6.

Simona Halep poate ajunge Numărul 1 Mondial

Halep a început actual sezon într-o formă excelentă, reușind să câștige primul trofeu din 2015, a Shenzen. Victoria categorică de noaptea trecută în fața lui Knapp este un semn că românca poate urca pe poziția numărul 1 la nivel mondial. Ea are de apărat sfertul din 2014, iar Serena trebuie să fie eliminată cel târziu în optimile de finală de la Melbourne. Rezultatele Șarapovei nu vor influența scorul.

Viitorul sună extraordinar pentru Simona Halep,

Clasamentul WTA înainte de turneu arată în felul următor:

1. Serena Williams 8016 (240 de puncte de apărat)

Filmul finalei Australian Open 2018: Cum
    Așteptarea dureroasă a Carolinei Wozniacki s-a încheiat după ce domnișoara de onoare din tenis a reușit să câștige la Australian Open 2018. Superstarul danez este pe punctul de a se clasa pe primul loc după ce a învins-o pe Simona Halep într-una ... citeste mai mult
  • 185x142
    Miza e primul loc la Australian Open pen
    MELBOURNE, Australia (AP) - Pentru a doua oară în turneu, Simona Halep s-a confruntat cu puncte de meci și a știut că o greșeală ar însemna o ieșire din Australian Open și pierderea probabilă a primului loc în clasament. Pentru a doua oară în m... citeste mai mult
  • 185x142
    Programul Australian Open: Simona Halep
    Organizatorii de la Australian Open 2018 au anunțat programul pentru sâmbătă al turneului de la Melbourne, iar meciul care ne interesează este cel al Simonei Halep! Jucătoarea de 26 ani, aflată pe locul 1 WTA, va juca vineri spre sâmbătă noap... citeste mai mult