Cupa Rogers ATP: Principalii Competitori

Cine sunt principalii competitori din Cupa Rogers? Cine urmărește titlul cu mare ardoare? Să nu uităm: Cupa Rogers din Montreal are în acest moment 23 din primii 25 jucători din clasamentul ATP și 8 din top 10. Să vedem care sunt principalii competitori care se luptă pentru titlu.

NOVAK DJOKOVIC

Evident, ca favorit, se întoarce pe terenul de tenis pentru prima dată de la câștigarea Wimbledon. El este „top-seeded” al cincilea an consecutiv, ceea ce înseamnă că este considerat printre cei mai buni și meciurile au fost aranjate astfel încât să nu joace cu alți jucători de top în fazele incipente ale competiției. Deși nu a reușit să câștige titlul în ultimii doi ani, cu cei trei succese în Cupa Rogers în 2007, 2011 și 2012, sârbul a câștigat 48 din cele 51 de meciuri în acest an, dar insistă că nu se complace, spunând: “Vin aici cu aceeași gândire ca o mulțime de alți jucători. Sper să fac bine, dar niciodată nu e ușor.” Înfrângerea de anul trecut din a 3-a rundă în fața lui Jo-Wilfried Tsonga, a marcat primul moment când nu a reușit să ajungă în sferturile de finală ale Cupei Rogers.

ANDY MURRAY

Scoțianul încearcă să facă niște meciuri bune după ce a ieșit din competiție destul de rapid la Washington. Terenurile din America de Nord îl primesc de cele mai multe ori pe Murray într-o formă excepțională, dar după ce a câștigat Cupa Rogers în 2010, Murray nu a mai reușit să treacă de sferturile de finală. Acesta are deja 3 titluri ATP World Tour câștigate în acest sezon și este ”seeded”, astfel că nu are cum să îl întâlnească pe Djokovic până în finală.

STAN WAWRINKA

Al treilea „seeded”, el are o mare încredere în el, fiind și unul dintre cei 3 jucători care l-au învins pe Djokovic anul acesta, mulțumită victoriei de la French Open. Elvețianul trebuie să își îmbunătățească drastic performanța, după ce a jucat destul de slab în Canada în anii trecuți. Are multe de demonstrat anul acesta la Cupa Rogers, el ajungând cel mai mult până în sferturile de finală, când l-a învins pe Mardy Fish în 2011.

KEI NISHIKORI

Japonezul urmărește să câștige noi titluri, venind după o victorie împotriva lui John Isner, când a câștigat Citi Open în Washington DC, duminica trecută. A fost al treilea titlu al anului pentru Nishikori, după victoriile de la Memphis și Barcelona și speră că va menține performanțele la acest nivel până la US Open. ”A fost un an excepțional până acum”, a declarat el. ”Am avut turnee de mare șlem bune, la fel și în Australia și Franța. Am jucat bine, astfel că sunt nerăbdător să joc în US Open.”

JO-WILFRIED TSONGA

Francezul este campionul en-titre după ce anul trecut a făcut un joc excepțional și i-a înfrânt pe Djokovic, Murray, Grigor Dimitrov, apoi pe Roger Federer în finală. A intrat în turneu pe locul al 15-lea și a distrus toți sorții, câștigând titlul. Anul acesta a intrat în Cupa Rogers pe locul al 10-lea (”seed-ul cu numărul 10”).

RAFAEL NADAL

Au trecut 10 ani de când Nadal a câștigat primul din cele trei titluri de Cupa Roger, după ce l-a înfrânt pe Andre Agassi în 2005. Ultima victorie aici a avut loc în 2013, când a fost și ultima sa apariție la acest turneu. Spaniolul este ”seeded” pe locul 7 săptămâna aceasta, iar încrederea sa a fost crescută de victoria din Hamburg de acum două săptămâni, însă poate aduce el din nou acea formă excelentă pe terenurile din Canada?

”Orașul Montreal este foarte fericit să aibă cei mai buni jucători din lume anul acesta în competiție”, a spus Eugene Lapierre, directorul turneului Cupa Rogers Montreal. ”Așteptăm cu nerăbdare să vedem starurile canadiene – Milos Raonic și Vasek Pospisil – după ce au reușit să ajungă departe în 2013. Împreună cu jucători precum Djokovic, Murray și Nadal, avem o linie incredibilă de jucători și vom avea o săptămână excepțională.”

Lăsați un comentariu

ACEASTA VESTE AR PUTEA FI DE INTERES PENTRU TINE

• 185x142
    Filmul finalei Australian Open 2018: Cum
    Așteptarea dureroasă a Carolinei Wozniacki s-a încheiat după ce domnișoara de onoare din tenis a reușit să câștige la Australian Open 2018. Superstarul danez este pe punctul de a se clasa pe primul loc după ce a învins-o pe Simona Halep într-una ... citeste mai mult
  • 185x142
    Miza e primul loc la Australian Open pen
    MELBOURNE, Australia (AP) - Pentru a doua oară în turneu, Simona Halep s-a confruntat cu puncte de meci și a știut că o greșeală ar însemna o ieșire din Australian Open și pierderea probabilă a primului loc în clasament. Pentru a doua oară în m... citeste mai mult
  • 185x142
    Programul Australian Open: Simona Halep
    Organizatorii de la Australian Open 2018 au anunțat programul pentru sâmbătă al turneului de la Melbourne, iar meciul care ne interesează este cel al Simonei Halep! Jucătoarea de 26 ani, aflată pe locul 1 WTA, va juca vineri spre sâmbătă noap... citeste mai mult