Echipa națională de HANDBAL FEMININ a României – în grupele CE

nationala de handbal feminin a romaniei

Echipa națională de handbal a României a învins naționala Ucrainei într-un meci din CE, scor 23-22. Este un moment cheie pentru noi, dat fiind faptul că mergem mai departe în grupele principale ale Campionatului European. De menționat că Aurelia Brădeanu a fost numită jucătoarea meciului.

Astfel, România s-a calificat în grupele principale ale CE din Ungaria și Croația, după victoria chinuită de la Debrecen, în ultimul meci din Grupa B. Tricolorele au terminat pe poziția 3 în grupă.

În grupa A, Rusia a pierdut într-un mod neașteptat în fața reprezentativei Poloniei, astfel că mai departe în grupele principale vor merge Spania, Ungaria și Polonia – grupa principală 1.

Cum a evoluat meciul

Reprezentativa de handbal feminim a României a controlat meciul cu Ucraina de la un capăt la altul, conducând cu 4-1, 5-2 și 6-3. Pauza a venit cu un avans de 3 goluri pentru noi, mai precis cu scorul de 12-9. În repriza a doua, jucătoarele românce au ajuns chiar la 5 goluri diferență – scor 19-14, atunci când mai erau doar 13 minute din joc.

Finalul a fost destul de strâns – cu doar un gol în plus pentru românce, 22-21, atunci când mai erau doar două minute din meci. Neagu a înscris golul care a dus România în grupele principale ale Campionatului European. Golul Viktoriei Borschenko din ultimele secunde a fost inutil pentru ucrainience.

Când are loc primul meci din CE?

România are primul meci din Campionatul European în această sâmbătă, cu naționala de handbal a Ungariei. Urmează, săptămâna viitoare, meciurile cu Spania (luni) și cu Polonia (miercuri). Reprezentativa României pleacă de pe poziția a 5-a în grupa principală 1 – cu un singur punct.

Lăsați un comentariu

ACEASTA VESTE AR PUTEA FI DE INTERES PENTRU TINE

• 185x142
    Filmul finalei Australian Open 2018: Cum
    Așteptarea dureroasă a Carolinei Wozniacki s-a încheiat după ce domnișoara de onoare din tenis a reușit să câștige la Australian Open 2018. Superstarul danez este pe punctul de a se clasa pe primul loc după ce a învins-o pe Simona Halep într-una ... citeste mai mult
  • 185x142
    Miza e primul loc la Australian Open pen
    MELBOURNE, Australia (AP) - Pentru a doua oară în turneu, Simona Halep s-a confruntat cu puncte de meci și a știut că o greșeală ar însemna o ieșire din Australian Open și pierderea probabilă a primului loc în clasament. Pentru a doua oară în m... citeste mai mult
  • 185x142
    Programul Australian Open: Simona Halep
    Organizatorii de la Australian Open 2018 au anunțat programul pentru sâmbătă al turneului de la Melbourne, iar meciul care ne interesează este cel al Simonei Halep! Jucătoarea de 26 ani, aflată pe locul 1 WTA, va juca vineri spre sâmbătă noap... citeste mai mult