EURO 2016: Suedia și Ucraina câștigă primele manșe

PARIS: Fotbalul european a fost cutremurat vineri de un atac terorist în Paris, în meciul de calificare. Suedia a avut meci sâmbătă cu Danemarca, scor final 2-1, iar Ucraina a învins pe Slovenia cu 2-0 în prima manșă.

EURO 2016: Suedia – Danemarca (2-1)

Un minut de tăcere a putut fi observat înaintea meciurilor de sâmbătă pentru victimele atacului din Paris, de vineri. În Solna, starul lui Paris Saint-Germain, a marcat al 9-lea gol în al 9-lea meci de calificare, Suedia reușind să obțină avantaj asupra campionilor din 1992, Danemarca.

Ibrahimovic a reușit să transforme un penalty în repriza a doua, după ce Emil Forsberg marcase primul său gol internațional aproape de jumătatea meciului.

Dar Nicolai Jorgensen a reușit să obțină un avantaj în deplasare pentru Danemarca, cu 10 minute înaintea finalului meciului.

Jimmy Durmaz i-a permis lui Mikael Lustig să sprinteze pe flancul drept, trecând pe lângă Forsberg în viteză, iar jucătorul lui Leipzig a reușit să marcheze, chiar pe lângă Kasper Schmeichel. Portarul lui Danemarca a reușit să își salveze echipa chiar înainte de jumătatea meciului, cu o salvare prin care a evitat un posibil gol al lui Ibrahimovic.

Ibrahimovic a reușit un 2-0 la 5 minute după intrarea în a doua repriză, transformând un penalty după ce Thomas Kahlenburg s-a ”împiedicat” de Forsberg.

A fost primul gol al jucătorului de 34 de ani împotriva danezilor în 7 meciuri la EURO 2016. Însă cu 10 minute rămase, Jorgensen s-a agățat de o minge a lui Yussuf Poulsen pentru Eriksen în colțul terenului a stimula speranțele reprezentativei Danemarca de a ajunge în finala din Franța în vara anului viitor.

EURO 2016: Ucraina – Slovenia (2-0)

Mai devreme în aceeași zi, Ucraina a reușit o victorie confortabilă cu 2-0 împotriva Sloveniei în Lviv, unde Andrei Yarmolenko și Yehven Seleznyov au marcat în ambele reprize. Meciul a fost unul incredibil, pe Lviv Arena fiind prezenți în acel moment 65,000 spectatori.

Ucraina, care a pierdut toate cele cinci playoff-uri de calificare anterioare pentru turnee majore, a dominat încă devreme, dar Samir Handanovic s-a dovedit puternic, el deschizînd scorul pentru Ucraina după 20 de minute.

Dar, în minutul 22, Yarmolenko a recuperat după Handanovic nu a reușit să îndepărteze centrarea lui Yevhen Konoplyanka, un șut ușor mergând pe lângă poartă.

Slovenia a plecat în atac și mijlocașul Josip Iličić a ratat o șansă clară de a egala în minutul 27.

După pauză, Ucraina a continuat să preseze și în minutul 54 Seleznyov a reușit un șut bun spre poartă după o pasă a lui Artem Fedetskiy.

EURO 2016: Irlanda – Ungaria (1-1)

Marton O’Neill din Republica Irlanda va juca un rol esențial în manșa a doua cu Bosnia, în deplasare, după ce Ungaria se apropie foarte tare de primul turneu internațional după 30 de ani, reușind să învingă pe Norvegia cu 1-0 vineri.

Mai multe staruri experimentate precum Shay Given, John O’Shea, Jon Walters și Shane Long, dar și alți jucători de valoare de la Irlanda au demonstrat că echipa era foarte promițătoare, dar deloc pregătită.

Însă șutul din minutul 81 al lui Robbie Brady, combinat cu o apărare determinată, le-a adus irlandezilor un șut vital în deplasare, chiar dacă era destul timp pentru Edin Dzeko să egaleze.

”Toată lumea a ieșit de pe teren (pregătită)”, a declarat O’Neill. “Glenn Whelan, Seamus Coleman, Marc Wilson… toți acei oameni au primit o veste bună.”

În ziua în care portarul ungur, Marton Fulop, a pierdut lupta cu cancerul la vârsta de 32 de ani, colegii săi l-au onorat cu o victorie crucială înaintea întoarcerii de duminică.

Mijlocașul Laszlo Kleinheisler și-a marcat debutul internațional cu singurul gol al meciului în prima repriză în meciul cu Ungaria, a cărei ultim mare eveniment a fost Cupa Mondială din Mexic 1986. Echipa ungurilor a avut o presiune imensă asupra ei din partea fanilor, pentru a păstra avantajul.

Pariază pe sporturile care ți se potrivesc acum! Deschide-ți un cont acum la Unibet de pe ACEST LINK și primești 50% banii înapoi (până la 150 RON) dacă pierzi primul pariu!

Lăsați un comentariu

ACEASTA VESTE AR PUTEA FI DE INTERES PENTRU TINE

• 185x142
    Filmul finalei Australian Open 2018: Cum
    Așteptarea dureroasă a Carolinei Wozniacki s-a încheiat după ce domnișoara de onoare din tenis a reușit să câștige la Australian Open 2018. Superstarul danez este pe punctul de a se clasa pe primul loc după ce a învins-o pe Simona Halep într-una ... citeste mai mult
  • 185x142
    Miza e primul loc la Australian Open pen
    MELBOURNE, Australia (AP) - Pentru a doua oară în turneu, Simona Halep s-a confruntat cu puncte de meci și a știut că o greșeală ar însemna o ieșire din Australian Open și pierderea probabilă a primului loc în clasament. Pentru a doua oară în m... citeste mai mult
  • 185x142
    Programul Australian Open: Simona Halep
    Organizatorii de la Australian Open 2018 au anunțat programul pentru sâmbătă al turneului de la Melbourne, iar meciul care ne interesează este cel al Simonei Halep! Jucătoarea de 26 ani, aflată pe locul 1 WTA, va juca vineri spre sâmbătă noap... citeste mai mult