Juventus – Al 5-lea Titlu Serie A Consecutiv?

Juventus - Al 5-lea Titlu Serie A Consecutiv?

Legendarul portar, Gianluigi Buffon, a salvat un penalty aproape de sfârșitul meciului dintre Juventus și Fiorentina, asigurându-se că echipa sa obține toate cele 3 puncte.

Portarul italian Gianluigi Buffon a salvat un penalty executat de Nikola Kalinic, care i-a ținut cu sufletul la gură pe toți cei care priveau meciul. Liderul din Serie A, Juventus a reușit să ajute la egalarea unui record de cinci titluri consecutive în Serie A, cu o dramatică victorie (2-1) în fața Fiorentina.

Cum stau lucrurile în campionat

Juventus a pretins un nou titlu (al cincilea) în lupta giganților din Italia, pentru că a doua clasată, Napoli, nu a reușit să învingă pe AS Roma pe Stadio Olimpico luni, 25 aprilie. Chiar și așa, judecând după jubilarea scenelor de după meciul din Florența, unde Allegri a fost aruncat în aer de către jucătorii săi, este acum doar o chestiune de timp înainte ca Juve să devină campioni pentru al cincilea an consecutiv.

Cu toate acestea, a fost un joc formidabil la Stadio Artemio Franchi, unde Alvaro Morata s-a dovedit a fi câștigător la 83 minute după ce Kalinic a anulat golul lui Mario Mandzukic din minutul 39. Buffon a oprit apoi atacul croaților, după ce a fost faultat de către Juan Cuadrado.

Davide Astori a irosit o mare șansă pe care a transformat-o în accidentare, căpitanul italian reușit să prindă mingea cu capul dintr-un unghi strâmt și să lovească bara transversală, dar Buffon a sărit exemplar și a salvat balonul.

Victoria cu numărul 27 a lui Juve în 35 meciuri îi lasă pe giganții din Turin pe un meritat loc 1, cu 85 puncte, la 12 înaintea Napoli. Napoli a pierdut luni cu 0-1 în fața AS Roma pe Stadio Olimpico. Atacantul lui Napoli, golgheterul cu 30 goluri la activ în acest sezon de Serie A, și-a făcut apariția în meci. El fusese suspendat pentru 3 meciuri.

Antrenorul Massimiliano Allegri a declarat săptămâna trecută că va urmări fericit cum Juve vor fi deveni campioni la TV, în direct, iar acest lucru se va întâmpla – pentru că Roma a învins pe Napoli. Dar el a spus pentru Sky Sports: “Trebuie să continuăm meciurile bune, pentru că avem, de asemenea, finala Cupei Italiei de jucat (cu AC Milan), și e al doilea obiectiv al nostru în acest sezon.

“Victoria în Florența nu a fost ușoară, jucătorii noștri au jucat foarte bine împotriva unei mari Fiorentina, care a fost periculoasă și ar fi meritat un egal.”

Fiorentina rămâne pe locul 5 și joacă ferm pentru un loc în Europa League, dar oamenii lui Paulo Sousa sunt în pericol de a vedea avantajul de șase puncte peste AC Milan redus în cazul în care rossoneri învins pe Carpi.

Cum s-a desfășurat meciul

Fiorentina a avut motive să fie furioasă la jumătatea meciului, din cauza unei pase discutabile prin care Josip Iličić l-a trimis Federico Bernardeschi să îl învingă pe Buffon cu un gol, dar a fost marcat ca off-side.

”A fost onside, este o mare rușine”, a spus Bernardeschi. Deși reluările au sugerat că golul a fost perfect valabil. ”Le-am arătat celor de la Juve de ce suntem capabili.”

Juventus, de asemenea, a avut un gol decis off-side după un sfert de oră, deși la acea fază Sami Khedira a fost în mod clar în off-side când a primit pasa de la Mandzukic. Khedira a reușit după 39 de minute să modifice scorul cu o minge care l-a înfrânt pe Tatarusanu pentru prima dată, după ce Mandzukic a marcat.

Juventus au tot atacat pe Fiorentina pe parcursul celei de-a doua reprize, cu toate că Pogba a fost ghinionist să rateze ținta după ce a primit o pasă în adâncime de la Mandzukic. Francezul a ratat în minutul 56.

Fiorentina manifestau pase grozave și un joc super strategic, dar nu au reușit să ducă mingea în poarta lui Juventus decât mult mai târziu.

Buffon a făcut bine să pareze șutul lui Kalinic după aproape o oră de joc, și a trebuit să pareze și șutul lui Mauro Zarate de la distanță.

Juve a părut impenetrabilă, dar o greșeală a lui Leonardo Bonucci l-a văzut pe Zarate furând posesia pentru a-l ajuta pe Kalinic să marcheze în minutul 81.

Stadionul a erupt, dar calmul a fost restaurat câteva minute mai târziu, când Morata a tras spre poartă de la mică distanță dintr-un corner.

Fiorentina ar fi trebuit cel puțin să egaleze, dar șutul lui Kalinic nu a avut efect în fața lui Buffon, care a trebuit să blocheze o a doua oară când Bernardeschi a încercat să se strecoare din nou.

Alte echipe

Printre jocurile anterioare, Sassuolo și-a menținut poziția pentru un loc în Europa League, cu o victorie șoc în deplasare la Torino.

Sampdoria a scăpat de teama de retrogradare și este în siguranță după ce ce a învins pe Lazio cu 2-1 și Bologna a învins pe Genoa cu 2-0.

Atalanta a învins cu 1-0 pe Chievo, în timp ce Palermo a revendicat trei puncte cruciale în lupta pentru supraviețuire, într-un moment în care a câștigat cu 2-0 în fața retrogradatei Frosinone. Vă așteptăm săptămâna viitoare cu noi știri pe care le puteți folosi la pariuri sportive!

Lăsați un comentariu

ACEASTA VESTE AR PUTEA FI DE INTERES PENTRU TINE

• 185x142
    Filmul finalei Australian Open 2018: Cum
    Așteptarea dureroasă a Carolinei Wozniacki s-a încheiat după ce domnișoara de onoare din tenis a reușit să câștige la Australian Open 2018. Superstarul danez este pe punctul de a se clasa pe primul loc după ce a învins-o pe Simona Halep într-una ... citeste mai mult
  • 185x142
    Miza e primul loc la Australian Open pen
    MELBOURNE, Australia (AP) - Pentru a doua oară în turneu, Simona Halep s-a confruntat cu puncte de meci și a știut că o greșeală ar însemna o ieșire din Australian Open și pierderea probabilă a primului loc în clasament. Pentru a doua oară în m... citeste mai mult
  • 185x142
    Programul Australian Open: Simona Halep
    Organizatorii de la Australian Open 2018 au anunțat programul pentru sâmbătă al turneului de la Melbourne, iar meciul care ne interesează este cel al Simonei Halep! Jucătoarea de 26 ani, aflată pe locul 1 WTA, va juca vineri spre sâmbătă noap... citeste mai mult