PONT SI ANALIZA Burnley – Liverpool din 26 decembrie 2014

burnley liverpool

Confruntarea dintre Burnley FC și Liverpool din etapa cu numărul 18 a campionatului Angliei se va desfășura vineri, pe 26 decembrie, începând cu ora 17:00 (ora României), pe stadionul “Turf Moor” din Burnley.

Burnley (Gazde)

Ultimele meciuri ale celor de la Burnley au fost cu Southampton (victorie, scor 1-0, gol marcat de Barnes, în minutul 73) și cu Tottenham (înfrângere în deplasare, scor 2-1, goluri marcate de Kane, 21, Lamela, 35, și Barnes, în minutul 27).

După 17 etape disputate în campionatul englez până acum, “The Clarets” ocupă poziția 18 din clasament, care este unul retrogradant. Cu toate acestea, jucătorii lui Burnley nu sunt într-o situație neagră, dat fiind faptul că se află la 5 puncte de ocupanta locului 12. Formația antrenată de Sean Dyche se va confrunta în ultimele două meciuri din 2014 cu doi adversari puternici – Liverpool și Manchester City – astfel că îi va fi destul de greu să urce în clasament.

Burnley nu se poate folosi de Stephen Ward (fundaș), Matthew Taylor (mijlocaș), Sam Vokes (atacant), cei trei fiind accidentați. De asemenea, Michael Duff (fundaș) are probleme medicale și este foarte puțin probabil ca acesta să joace în confruntarea cu „cormoranii”. Burnley are 3 meciuri castigate după 17 etape disputate.

Formația lui Dyche are cea mai slabă defensivă din liga Angliei (după Aston Villa), având doar 12 goluri marcate în 17 etape consumate. “The Clarets” au două meciuri pierdute în ultimele 3 meciuri.

Jucătorii lui Burnley nu au mai pierdut în ultimele 4 etape jucate pe terenul propriu – au 2 meciuri câștigate și 2 egaluri.

Echipa probabilă. Ce jucători se vor afla pe teren.

Heaton

Trippier, Keane, Shackell, Mee

Boyd, Marney, Jones, Arfield

Ings, Barnes

Antrenor: Sean Dyche

Următoarea confruntare a celor de la Burnley va avea loc în deplasare cu campioana Manchester City.

Burnley (Oaspeți)

Liverpool a obținut un punct foarte important în meciul cu Arsenal, într-un meci care s-a terminat la egalitate pe stadionul “Anfield Road”, cu scorul 2-2. Golurile au fost marcate de Coutinho (minutul 45), Skrtel (minutul 90+6) și Debuchy (minutul 45+2), Giroud (minutul 65).

Echipa antrenată de Brendan Rodgers este poziționată, în acest moment, fix în mijlocul clasamentului, la 9 puncte de locul 4 – care merge în Champions League. The Reds au ca țintă să obțină în ultimele 2 meciuri din 2014 maximul de puncte în confruntările cu Burnley FC și Swansea City.

În ceea ce privește jucătorii, oaspeții nu se pot folosi de Fabio Borini (suspendat), el fiind eliminat în meciul cu Arsenal. Alți fotbaliști ai Liverpool care nu vor evolua sunt și fundașul Glen Johnson și atacantul Daniel Sturridge, ei fiind accidentați. În continuare, Dejan Lovren, Jon Flanagan, Suso și Joe Allen sunt incerți.

Jucătorii lui Liverpool au obținut 2 puncte în ultimele 3 meciuri disputate.

Echipa antrenată de Rodgers are 3 meciuri pierdute în ultimele 4 partide consumate, susținute în deplasare.

Liverpool a avut scoruri incredibile în ultimele meciuri cu Burnley din Premier League – scor 4-0 acasă și 4-0 în deplasare, în sezonul 2009-2010.

De menționat faptul că Liverpool nu are nici o remiză în partidele jucate în deplasare (3 victorii, 5 meciuri pierdute).

Echipa probabilă. Ce jucători vor evolua în meciul de mâine.