PONT SI ANALIZA Juventus Torino – Inter Milano – 06.01.2015

JUVENTUS VS INTER

Confruntarea dintre Juventus Torino și Internazionale Milano din etapa cu numărul 17 a campionatului italian se va desfășura marți, 6 ianuarie, începând cu ora 22:00 (ora României), pe stadionul ”Juventus Stadium” din Torino.

Juventus Torino (Gazde)

Liderul clasamentului din Seria A, Juventus Torino, a obținut o victorie în meciul din deplasare cu Cagliari Calcio, impunându-se cu scorul de 3-1. Astfel, Juventus a încheiat anul 2014 pe primul loc în clasamentul Italiei. Etapa cu numărul 16 a fost una foarte bună pentru ”bianconeri”, mai ales că AS Roma a obținut un egal pe ”Stadio Olimpico” cu AC Milan, astfel că acum au 3 puncte avans. ”Vecchia Signora” a avut o confruntare și în Supercupa Italiei, pe data de 22.12.2014, la Doha, în Qatar. Juventus a fost atunci învinsă după loviturile de departajare de SSC Napoli, scor 2-2, 5-6p.

După o vacanță foarte scurtă, Juve intră în 2015 jucând împotriva a două echipe incredibile, Internazionale Milano și SSC Napoli. În sezonul trecut, Juventus Torino a învins-o pe Inter Milano cu 3-1 (golurile fiind marcate de Lichsteiner, minutul 15, Chiellini, minutul 47, Vidal, minutul 56 – Ronaldo, minutul 72). Campioana Italiei are în plan să câștige iarăși, pentru a menține sau pentru a crește distanța în clasament față de principala contracandidată la titlu, AS Roma.

În ceea ce privește jucătorii, Juve nu îi va avea în lot pe Barzagli, Asamoah și Romulo, ei fiind accidentați. Vor reveni pe teren, după o accidentare, Caceres cu Marrone (ei au fost accidentați) și Bonucci (a fost suspendat).

Juventus Torino are 6 meciuri câștigate, o remiză și nici un meci pierdut în meciurile de pe teren propriu.

”Alb-negrii” sunt campioni în Seria A în toamnă, ei având cea mai bună defensivă și cea mai bună ofensivă din campionat.

Genoa este singura formație care a reușit să câștige în fața lui Juventus Torino în acest sezon.

Formația antrenată de Massimiliano Allegri a marcat cel puțin un singur gol în toate meciurile de pe teren propriu.

Echipa probabilă. Ce jucători vor evolua în meciul de astăzi.

Buffon

Lichtsteiner, Bonucci, Chiellini, Evra

Pogba, Pirlo, Marchisio

Vidal

Tevez, Llorente

Antrenor: Massimiliano Allegri

Următoarea confruntare a lui Juventus se va desfășura în deplasare cu SSC Napoli.

Internazionale Milano (Oaspeți)

Internazionale Milano nu a reușit să obțină decât un egal în partida disputată pe stadionul ”Giuseppe Meazza” cu Lazio Roma, scor 2-2 (goluri marcate de Mateo Kovacici, minutul 65, Rodrigo Palacio, minutul 79 – Felipe Anderson, minutul 2, 38), în ultima confruntare oficială din 2014.

”Nerazzurri” au mai avut un meci amical la Marrakech, pe data de 30 decembrie, cu Paris Saint-Germain. Ei au pierdut atunci cu scorul de 1-0.

După 16 etape consumate până în acest moment în campionatul italian, Inter se află pe modestul loc 11, la 6 puncte de locul 3. Odată cu aducerea la Milano a antrenorului Roberto Mancini, patronul indonezian Erick Thohir a transferat un atacant de top, Lukos Podolski, de la Arsenal Londra. Principala țintă a celor de la Internazionale Milano este să revină în Liga Campionilor, iar din sezonul 2015/2016 să se implice în lupta pentru titlul din Seria A.

Oaspeții nu au jucători accidentați, nici măcar suspendați. În orice caz, vor lipsi extrema dreaptă Ibrahima Mbaye (Senegal), care a fost convocat la Cupa Africii pe Națiuni. Fundașul Yuto Nagatomo (Japonia) a fost chemat și el să joace pentru echipa națională la Cupa Asiei. Un alt jucător care va reveni este Osvaldo, care a fost învoit în meciul cu Lazio.

Internazionale Milano are 2 meciuri câștigate, 3 remize și 3 înfrângeri în meciurile disputate în deplasare.

”Nerazzurri” au 2 meciuri pierdute în ultimele 4 etape.

Echipa lui Mancini are 5 goluri marcate în ultimele 3 etape.