România în Preliminariile CM 2018: Rezultate

România s-a impus luni seară cu 5-0 în fața Armeniei, fiind una dintre cele mai categorice victorii din ultimii 14 ani în deplasare. Stancu a reușit prima ocazie în acel meci, iar Malakyan a reușit să scoată mingea de pe linia porții cu mâna. Mijlocașul din Armenia a primit cartonașul roșu, arbitrul acordând penalty. În continuare, vom prezenta evoluția României săptămâna aceasta în preliminariile pentru CM 2018 din Rusia.

Stancu a transformat penalty-ul într-un gol, marcând al treilea gol al României și, totodată, al treilea de 11 metri. Stanciu a pasat extraordinar pentru Adi Popa, cel care și-a trecut în cont un al doilea gol consecutiv la națională. Jucătorul stelist a marcat chiar și cu Muntenegru. Mai apoi, Stanciu a pasat decisiv lui Marin Răzvan, cel care a marcat chiar în debutul său la națională.

În același timp, a fost pentru prima dată când naționala României a marcat de 3 ori în primele 15 minute. Mai mult, echipa noastră este cea mai rapidă din istorie – din punct de vedere al avantajului de 3-0 în preliminariile din Europa pentru Campionatul Mondial.

După două pase de gol, Stanciu a devenit și marcator, reușind golul de 4-0 în minutul 29. A urmat o bară a lui Răzvan Marin, iar apoi jucătorul Viitorului a pasat pentru 5-0 – golul lui Chipciu.

UPDATE: 12 Octombrie

România a făcut aseară egal cu Kazahstan, dar a fost foarte aproape de a avea o seară excelentă, totul pentru că judecând după desfășurarea de forțe din meciurile disputate în Grupa E, am crescut în șansele de participare la Cupa Mondială.

Polonia a înscrins în minutul 90+4, golul victoriei în disputa cu Armenia, iar Danemarca (favorita grupei) a pierdut acasă cu Muntenegru. Armenii au fost la un pas de un rezultat mare, după ce oaspeții au ratat o ocazie incredibilă în minutul 90+3.

Meciul cu Kazahstan

Prima ocazie a meciului dintre România și Kazahstan a aparținut jucătorilor lui Daum. În minutul 9, Stanciu a reușit să execute primul corner al meciului, dar mingea a mers spre tribune. Benzar a retrimis suprafața de pedeapsă, însă jucătorii din Kazahstan au respins mingea lent, balonul ajungând la Stancu – iar șutul său nu a atins poarta.

Kazahstan a replicat dur printr-un șut al lui Khizhnichekno, dar a ratat. Stanciu a executat frumos o lovitură liberă spre carei, însă mingea a fost respinsă până la Răzvan Marin. Șutul inițial a fost blocat, iar mijlocașul Viitorului a reluat din nou, dar portarul echipei adverse a trimis mingea afară.

Mai departe, în minutul 45, lui Chipciu i s-a refuzat un penalty. Repriza a doua a fost destul de echilibrată, dar românii puteau să marcheze în ultimele minute. Stancu a intrat pe partea din stânga și a centrat puternic în careu, iar portarul kazah a ratat incredibil intervenția, însă Enache a alunecat și nu a prins mingea.

Situația din acest moment

România este pe locul al treilea, fără înfrângere, însă calculele calificării se anunță a fi extrem de întortocheate, 4 echipe luptându-se pentru primele 2 poziții. ”Următorul meci este vital – cel cu Polonia. Noi speram să avem 7 puncte după 3 etape, dar avem doar 5. Trebuie să vedem de unde recuperăm punctele pierdute.

Lăsați un comentariu

ACEASTA VESTE AR PUTEA FI DE INTERES PENTRU TINE

• 185x142
    Filmul finalei Australian Open 2018: Cum
    Așteptarea dureroasă a Carolinei Wozniacki s-a încheiat după ce domnișoara de onoare din tenis a reușit să câștige la Australian Open 2018. Superstarul danez este pe punctul de a se clasa pe primul loc după ce a învins-o pe Simona Halep într-una ... citeste mai mult
  • 185x142
    Miza e primul loc la Australian Open pen
    MELBOURNE, Australia (AP) - Pentru a doua oară în turneu, Simona Halep s-a confruntat cu puncte de meci și a știut că o greșeală ar însemna o ieșire din Australian Open și pierderea probabilă a primului loc în clasament. Pentru a doua oară în m... citeste mai mult
  • 185x142
    Programul Australian Open: Simona Halep
    Organizatorii de la Australian Open 2018 au anunțat programul pentru sâmbătă al turneului de la Melbourne, iar meciul care ne interesează este cel al Simonei Halep! Jucătoarea de 26 ani, aflată pe locul 1 WTA, va juca vineri spre sâmbătă noap... citeste mai mult