Totul despre Simona Halep la US Open

Simona Halep a reușit să lupte cu un efort considerabil în fața favoritei cu nr. 31, Timea Babos din Ungaria, sâmbătă, la US Open, consolidându-și locul în a patra rundă de US Open cu o victorie 6-1, 2-6, 6- 4.

“Nu știu cum m-am întors. Am simțit că nu am jucat la cel mai bun nivel al meu, dar am luptat până la capăt pentru fiecare minge”, a spus Halep.

Traseul Simonei Halep în 2016

Favorita nr. 5 s-a cam chinuit în 2016, după standardele ei, dar a reușit să transforme această formă slabă în ultimele câteva luni. Din luna mai, când în clasamentul mondial ea ajunsese pe locul 7, după ce fusese pe locul 2 la începutul anului, Halep are un record 29-4. În timpul acestei impresionante forme, românca a obținut trei titluri, dintre care două evenimente la nivel Premier, având 13 victorii consecutive în acest moment.

Spre surprinderea nimănui, Halep a continuat să joace bine în New York, acolo unde nu a pierdut deloc în primele ei două partide. Babos, însă, i-a oferit lui Halep prima ”sperietură” zdravănă din turneu, și aproape că a trimis-o acasă.

În primul set de pe Arthur Ashe Stadium, Halep părea să fie în aceeași formă, așa cum a fost toată vara, obținând trei break-uri în fața lui Babos și a salvând cele două puncte de break cu care ea se confrunta. Ea a trecut printr-o dificultate doar într-unul din cele trei jocuri de serviciu ale setului, dat fiind faptul că a pierdut doar un singur punct în celelalte două jocuri.

Babos pare că și-a dat seama de timpuriu cum merg lucrurile, în al doilea set, așa că ea a făcut egalitate de puncte cu Halep în primul serviciu al setului înainte de altre trei break-uri. Cele trei pauze pentru Babos au fost mai mult decât suficient pentru a echilibra meciul la un set de fiecare.

În al treilea set, unguroaica a continuat să aibă norocul de partea ei, obținând un nou break în fața Simonei Halep, pentru a patra oară la rând, pentru a merge în sus o pauză în primul joc. A servit pentru 3-2, cu toate că, în cele din urmă, Babos a clacat și finalista din 2014 a French Open a obținut un alt break, dar aproape a renunțat la un altul, de la 4-4, trebuind să iasă dintr-o gaură 15-40 pentru a reîntoarce avantajul. În următorul joc, Halep a reușit să câștiga meciul, după 3 seturi.

“Am încercat să o împing înapoi. Am încercat să alerg pentru fiecare minge. Am făcut tot ce am putut azi și sunt foarte fericită că am putut finaliza meciul, în felul meu”, a spus Halep.

Simona Halep, în vârstă de 24 de ani, a fost la un punct distanță de a lăsa adversarul să servească pentru meci, este acum în a patra rundă a unei competiții majore pentru a treia oară la rând și a noua oară în cariera ei. Ea a jucat cu favorita numărul 11, Carla Suarez Navarro, pentru un loc în sferturile de finală și s-a calificat mai departe.

Halep, în sferturi cu Serena Williamns

Partida dintre Serena Williams și Simona Halep se va juca în noaptea aceasta (ora 2:00, ora României – noaptea de miercuri spre joi). Meciul va fi transmis de Eurosport. Românca s-a calificat după ce a reușit să o învingă pe Carla Suarez Navarro, numărul 12 WTA acum, cu scorul 6-2, 7-5. Serena a învins-o pe Yaroslava Șevedova, cu scorul 6-2, 6-3.

Serena și Halep s-au duelat de 8 ori pânp astăzi, iar Simona a obținut doar o victorie, în 2014, la Turneul Campioanelor, scorul fiind atunci 6-0, 6-2. În ultimul meci al celor două, de anul acesta, Serena a învins în sferturile de la Indian Wells.

Lăsați un comentariu

ACEASTA VESTE AR PUTEA FI DE INTERES PENTRU TINE

• 185x142
    Filmul finalei Australian Open 2018: Cum
    Așteptarea dureroasă a Carolinei Wozniacki s-a încheiat după ce domnișoara de onoare din tenis a reușit să câștige la Australian Open 2018. Superstarul danez este pe punctul de a se clasa pe primul loc după ce a învins-o pe Simona Halep într-una ... citeste mai mult
  • 185x142
    Miza e primul loc la Australian Open pen
    MELBOURNE, Australia (AP) - Pentru a doua oară în turneu, Simona Halep s-a confruntat cu puncte de meci și a știut că o greșeală ar însemna o ieșire din Australian Open și pierderea probabilă a primului loc în clasament. Pentru a doua oară în m... citeste mai mult
  • 185x142
    Programul Australian Open: Simona Halep
    Organizatorii de la Australian Open 2018 au anunțat programul pentru sâmbătă al turneului de la Melbourne, iar meciul care ne interesează este cel al Simonei Halep! Jucătoarea de 26 ani, aflată pe locul 1 WTA, va juca vineri spre sâmbătă noap... citeste mai mult