Ucraina – Romania (4-3): Zinchenko bate recordul lui Shevchenko

Ucraina - Romania (4-3): Zinchenko bate recordul lui Shevchenko

Ucraina a învins România cu 4-3 într-o întâlnire plină de viață duminică, după ce a profitat de apărarea neglijentă a reprezentativei românești în penultimul meci înainte de Euro 2016, ce va începe în Franța în iunie.

Echipa lui Mykhaylo Fomenko a provocat prima înfrângere a României începând din iunie 2014 și a arătat că Ucraina nu ar trebui să fie subestimată după ce au marcat de patru ori în 15 minute la Torino împotriva unei echipe care a primit doar două goluri în campania de calificare.

Anghel Iordanescu, antrenorul României, a făcut nouă modificări de la remiza 1-1 împotriva Republicii Democratice Congo în ultimul meci de încălzire, de miercuri, cu căpitanul Vlad Chiriches și mijlocasul Mihai Pintilii fiind singurii ”supraviețuitori”.

Cum s-a desfășurat meciul

Echipa lui Iordănescu a preluat conducerea în minutul 23, când Gabriel Torje a tras rămas singur cu portarul Andriy Pyatov și, cu un șut răsunător din afara careului de 16 metri, a marcat al 10-lea gol internațional al său.

Ucraina a egalat două minute înainte de pauză, atunci când Roman Zozulya a alunecat în colțul lung, după ce fundașul central Chiricheș nu a reușit să îl îndepărteze pe Vyacheslav Shevchuk de partea stângă. Adolescentul ucrainean Oleksandr Zinchenko a făcut 2-1 cu primul său gol internațional la 3 minute după ce a intrat pe teren în a doua repriză.

El a devenit cel mai tânăr jucător să înscrie pentru Ucraina, la vârsta de 19 ani și 165 de zile, înainte de Andriy Shevchenko, care a înscris primul său gol pentru țara sa în vârstă de 19 ani și 214 zile.

Yehven Konoplyanka a adăugat apoi un al treilea gol pentru Ucraina, șase minute mai târziu, și Andriy Yarmolenko a făcut 4-1 după o oră, când Konoplyanka a primit o pasă superbă.

România, care a primit patru goluri pentru prima dată de la o înfrangere cu 4-0 în fața Olandei în martie 2013, a redus deficitul când Denis Alibec a marcat primul său gol internațional în minutul 73, apoi Nicolae Stanciu, a reușit să înscrie și el 10 minute mai tarziu.

Alibec a executat o lovitură liberă superbă la 17 minute după ce a venit pe teren, în timp ce Stanciu a marcat al treilea gol în patru internaționale.

“A fost o primă jumătate bună în care am controlat jocul – am creat șanse și am reușit să înscriem”, a declarat pentru DIGI Sport TV selecționerul României, Anghel Iordanescu.

“Dar apoi am comis greșeli individuale mari, greșeli oribile. Nu pot uita greșelile făcute de jucători cu experiență. Grație modificărilor în a doua jumătate a meciului, am reușit să ne întoarcem în joc și să marcăm de două ori”.

Cele două echipe își vor juca ultimele meciuri amicale vineri, când România va găzdui Georgia la București și Ucraina va întâlni Albania în Bergamo.

România va juca împotriva Franței în deschiderea turneului, pe 10 iunie la Paris, și, de asemenea, se confruntă cu Elveția și Albania în grupa A.

Ucraina se află în grupa C cu campioni mondialii Germania, dar și Polonia și Irlanda de Nord.

Pe cine pariem

Ucraina a fost gazda EURO 2012 acum 4 ani și s-a descurcat binișor în calitate de co-organizator cu Polonia, dar echipa lor națională a progresat enorm de atunci. Pe aceeași notă, România are enorm de mult de lucru la coordonarea jucătorilor – pentru că, în caz contrar, greșelile se vor repeta și în meciul cu Franța.

România are șanse să treacă de faza grupelor, având în vedere că celelalte două echipe sunt Albania și Elveția. Am putea miza o sumă modică pe acest lucru. Ucraina are și ea șanse să treacă de faza grupelor, dar să nu uităm că nu a câștigat această competiție decât o singură dată, când era parte din URSS. Nu credem că poate ajunge în ultimele 8 echipe în forma de acum.

Lăsați un comentariu

ACEASTA VESTE AR PUTEA FI DE INTERES PENTRU TINE

• 185x142
    Filmul finalei Australian Open 2018: Cum
    Așteptarea dureroasă a Carolinei Wozniacki s-a încheiat după ce domnișoara de onoare din tenis a reușit să câștige la Australian Open 2018. Superstarul danez este pe punctul de a se clasa pe primul loc după ce a învins-o pe Simona Halep într-una ... citeste mai mult
  • 185x142
    Miza e primul loc la Australian Open pen
    MELBOURNE, Australia (AP) - Pentru a doua oară în turneu, Simona Halep s-a confruntat cu puncte de meci și a știut că o greșeală ar însemna o ieșire din Australian Open și pierderea probabilă a primului loc în clasament. Pentru a doua oară în m... citeste mai mult
  • 185x142
    Programul Australian Open: Simona Halep
    Organizatorii de la Australian Open 2018 au anunțat programul pentru sâmbătă al turneului de la Melbourne, iar meciul care ne interesează este cel al Simonei Halep! Jucătoarea de 26 ani, aflată pe locul 1 WTA, va juca vineri spre sâmbătă noap... citeste mai mult